1. dodano pole "Uwagi wykonawców"
2.
dodano możliwość wstawiania na raporcie edytowalnej klauzuli wykonawców
/ laboratorium (edycja zapisu klauzuli w Preferencjach programu).
3.dodano możliwość wstawiania na raporcie oznaczenia końca raportu / sprawozdania.
4. dodano numeracje stron raportu
5. dodano osobę autoryzującą badanie
1. dodano możliwość wyboru różnych czasów odczytu wartości na areometrze.
2. dodano zabezpieczenie (komunikat) o braku masy gruntu suchego w badaniu.
2024
2024-01-02
W badaniu areometrycznym dodano informację wg jakiej normy wykonano badanie wilgotności gruntu oraz stworzono grupę "Dodatkowe parametry" obejmującą:
- średnice miarodajne (d10, d20, d30, d50, d60)
- wskaźnik jednorodności Cu
- wskaźnik krzywizny Cc
- wsp. filtr. wg wzoru "amerykańskiego"
2024-01-08
Poprawiono powiązanie normy PN-EN ISO 14688-1:2018 z kategorią/klasą próbki podczas:-dodawania nowej próbki
-edycji próbki
-zmiany normy klasyfikacji na zakładce "Ogólne
(we wcześniejszych wersjach czasami po wybraniu nowej normy zostawało pole "rodzaj próbki" związane z normą PN-B-04481:1988).
2024-01-10
Zaktualizowano normę ISO związaną z oznaczaniem gęstości objętościowej (obecnie jest to norma PN-EN ISO 17892-2:2015-02).Dodatkowo wprowadzono kilka mniejszych zmian do zakładki "Gęst. objętościowa".
2024-01-22
Nowa wersja programu zawierająca komplet zmian ze stycznia i końcówki grudnia oraz nowy wariant raportu badania areometrycznego "wg CPK".2024-01-25
GeoLab 2. Zmiany w module badań trójosiowych, m. in.:1. w oknie głównym
- zmiana ikon oraz rozszerzenie lewego panelu "otwory / próbki", tak aby zmieściły się dłuższe nazwy prób.
- dodany suwak zmieniający proporcje widoczności pomiędzy tabelą otworów, a próbek
2. w oknie importu plików .gds
- wiersz z nagłówkami kolumn pozostaje zawsze widoczny (nie znika podczas przesuwania wierszy danych)
- dodana możliwość zmiany szerokości kolumn w tabeli danych oraz możliwość zmiany proporcji pomiędzy tabelą danych, a nagłówka
- dodatkowo drobne zmiany wizualne
2024-02-19
Zmiany w raporcie badań konsystencji wg wytycznych CPK:1. opisy osi wykresu zaczynają się z wielkiej litery
2. poprawiono wyświetlanie pola "uwagi"
3. dodano w tytułach dla norm ISO słowo "gruntu"
4. zmieniono tytuły "Nr otworu" na "Nazwa otworu" i "Głębokość pobrania" na "Gł. pobr. [m p.p.t.]"
5. dla tytułów "Nr drogi/obiektu/kilometraż", "Nazwa otworu" i "Gł. pobr. [m p.p.t.]" dodano opcję kliknięcia na raporcie i zmianę domyślnej wartości.
Dodatkowo w w tabelach: GL_KONSYSTENCJA i GL_BAD_AREO wydłużono pola INWESTOR i PROJEKTANT z 32 do 42 znaków. W tabeli GL_RAP_BADANIA wydłużono pole INWESTOR z 32 do 42 znaków.
2024-02-20
Zmiany w raporcie analizy sitowej i areometrycznej wg wytycznych CPK:1. opisy osi wykresu zaczynają się z wielkiej litery
2. zmieniono tytuły "Nr otworu" na "Nazwa otworu" i "Głębokość pobrania" na "Gł. pobr. [m p.p.t.]"
3. dla tytułów "Nr drogi/obiektu/kilometraż", "Nazwa otworu" i "Gł.
pobr. [m p.p.t.]" dodano opcję kliknięcia na raporcie i zmianę domyślnej
wartości.
Dodatkowe zmiany w raporcie z analizy sitowej:
1. tytuły opisu oraz wartości współczynników filtracji - dodano opcję kliknięcia na raporcie i zmianę domyślnej wartości
Dodatkowe zmiany w raporcie z analizy areometrycznej:
1. poprawiono wyświetlanie czasu rozpoczęcia pomiarów (np. godz.: 9:02, a nie 9:2)
2024-02-23
Zmiany w raportach analizy sitowej - rozwiązano problem z pojawianiem się niepotrzebnych zer na raportach w miejscu braku wartości (NULL).
2024-02-27
Zmiany na zakładce "Areometryczna" - dla norm ISO dodano rozdzielanie Gr, Sa, Si na drobne, średnie i grube (tak jak wcześniej w analizie sitowej). Np. Piasek -> Piasek średni.Drobna zmiana na raportach analizy sitowej, areometrycznej i badania granic konsystencji wg wytycznych CPK - domyślny tytuł "Nr drogi/obiektu/kilometraż" został zmieniony na "Nr linii/obiektu/kilometraż".
2024-03-06 - wersja beta
Znaczące zmiany na zakładce "Wilgotność":1. Przebudowane okno raportu zbiorczego (m. in.: możliwość edycji wyników zbiorczych, lepsza obsługa badań wykonanych normami ISO),
2. Do tabeli wilgotności naturalnej dodano pola: data zakończenia badania, data poboru próby, data przyjęcia próby do laboratorium oraz pole "uwagi".
3. Dodano informacje nagłówka badania lab. zgodne z wytycznymi GDDKiA i CPK.
4. Dodano przycisk "Raport z badania" pozwalający w kolejnych wersjach programu na wygenerowanie raportu dla pojedynczego badania wilgotności naturalnej (na razie opcja w opracowaniu).
Dodatkowo dodano możliwość scrollowania przy niewielkich monitorach zakładek: "makroskopowa" i "zarządzanie" (pozostałe zakładki posiadały już wcześniej taką funkcjonalność).
Wydłużenie etykiet wyświetlających nazwę otworu i próbki, tak aby nie ucinały długich nazw:
a) okno główne
b) zakładki: wilgotność, gęst. obj., analiza makroskopowa.
INFO: ze względu na status "Beta" zalecana jest ostrożność w korzystaniu z programu w tej wersji.
2024-03-08
Dalsze zmiany na zakładce "Wilgotność":1. Dodano pole TEMP (temp. suszenia), które uwzględniono również na raporcie z pojedynczego badania.
2. Wydłużono pole NORMA z 24 do 32 znaków.
3. Udostępniono dla użytkowników programu pierwszą wersję raportu z pojedynczego badania (powinien zniknąć komunikat: "na razie opcja w opracowaniu").
2024-03-20
Dalsze zmiany na zakładce "Wilgotność":1. Do "Raportu z badania" dodano opcję doczytania skróconych wyników z badania makroskopowego (aby dane pojawiły się na raporcie należy pamiętać o wcześniejszym zaznaczeniu opcji "Dodaj badanie makro.").
2024-04-03
Poprawiono wprowadzanie "Grupy próbek" - wydłużono nazwę grupy z 12 na 24 znaki.
2024-04-10
Zmiany na zakładce "Gęst. objętościowa" -> rozbudowa okna z zestawieniem badań do raportu zbiorczego (m. in.: możliwość edycji wyników zbiorczych, lepsza obsługa badań wykonanych normami ISO).
2024-04-22
Na zakładce "Areometryczna" dodano możliwość wyznaczania gęstości właściwej szkieletu gruntowego z badania piknometrycznego (podobnie jak istniejące już wcześniej wyznaczanie wilgotności naturalnej gruntu). INFO: w obecnej wersji programu nie ma jeszcze możliwości umieszczania nowych danych na raporcie końcowym z badania areo. jednak w najbliższych aktualizacjach pojawi się taka opcja.
2024-04-23
Zmiany na "Gęst. objętościowa"-> dodane pola DATAZAK, DATAPOBORU, DATAPRZYJECIA i UWAGI. Dodane dane nagłówka dla raportów wg GDDKiA i CPK (jeszcze bez generowania raportów). Dodatkowo zmiana rozmieszczenia kontrolek na zakładce.Zmiany na zakładce "Makroskopowa" -> dodane pola DATAZAK, DATAPOBORU, DATAPRZYJECIA i UWAGI.
2024-04-26
Na zakładce "Areometryczna" do możliwości wyznaczania gęstości właściwej szkieletu gruntowego z badania piknometrycznego dodano wyświetlanie wyników na raporcie dla CPK (wspomniane w wpisie z 2024-04-22).
2024-05-13
W tabeli GL_BAD_AERO wydłużono pola NORMA_WILG i NORMA_GEST_WLAS z 24 na 32 znaki.W oknie "Analizy wykonane dla prób" dodano kolumnę wyświetlającą wykonane gęstości właściwe szkieletu gruntowego w temacie. Dodatkowo na dole okna pojawił się wiersz z sumami wykonanych badań w temacie.
2024-05-16 - wersja beta
Program został wzbogacony o nowe badanie - oznaczenie gęstości właściwej szkieletu gruntowego metodą piknometru. Nowa zakładka "Gęst. właściwa" jest dostępna od wersji Professional programu. Badanie można przeprowadzić w wersji dla norm PN i ISO (dostępny jest raport zbiorczy oraz z pojedynczego badania).
INFO: Nowa zakładka ma status "Beta" stąd zalecana jest ostrożność w korzystaniu z nowych funkcji (będziemy wdzięczni za przesłane uwagi).
2024-05-21
Zmiany na "Gęst. objętościowa"-> dodany raport badania gęstości objętościowej z nagłówkiem zgodnym z wytycznymi GDDKiA oraz CPK.Dodatkowo drobne poprawki w funkcjonowaniu programu.
2024-05-24
Zmiany w zakładce "Makroskopowa"-> rozbudowano raporty z pojedynczego badania (PN i ISO) o wersje zgodne z wymaganiami GDDKiA oraz CPK (dodatkowo rozpoczęto prace nad raportami zbiorczymi, które w kolejnych wersjach programu pojawią się pod przyciskiem "Raport zbiorczy").INFO: nowe wersje raportów mogą wymagać jeszcze niewielkich modyfikacji.
2024-07-03
W module "Baza danych GeoLab" dodano "Kreator zestawień badań laboratoryjnych" (znajduje się w menu "Próbki"). Jest to rozbudowane narzędzie do tworzenia dowolnych zestawień danych z bazy. W głównym zamyśle ma służyć do tworzenia zbiorczych zestawień badań laboratoryjnych. W obecnej wersji ma jeszcze status BETA, stąd prosimy o przesyłanie uwag do funkcjonowania kreatora.
2024-07-16
Zakładkę "Makroskopowa" modułu "Baza danych GeoLab" rozbudowano o raporty zbiorcze wykonanych analiz makroskopowych próbek. Raporty występują w wariantach z kolumną niepewności pomiaru lub bez. Dodatkowo raport dla normy ISO jest inny dla gruntów gruboziarnistych i inny dla gruntów drobnoziarnistych i organicznych.INFO: są to pierwsze wersje przedstawionych raportów, stąd ich układ graficzny może ulec zmianie w przyszłości w celu dostosowania do potrzeb klientów.
UWAGA: obecnie analizy makroskopowe dla norm ISO wyświetlane są na wspólnym raporcie (w przyszłości ten stan może się zmienić).
2024-08-02
Dodano okno "Przenumeruj załączniki w badaniach" (dostępne przez menu "Narzędzia --> Przenumeruj załączniki") umożliwiające przenumerowanie załączników w wybranych badaniach. Nowa funkcja jest dostępna od wersji Professional.INFO: jako, że jest to nowe narzędzie, być może będzie wymagać w przyszłości pewnych optymalizacji (np. szybkości działania) lub zmian w algorytmie działania.
2024-08-09
Rozszerzenie funkcjonalności okna "Przenumeruj załączniki w badaniach" o możliwość przenumerowania załączników jedynie dla zaznaczonych zakresów.
2024-11-19
W badaniu granulometrycznym metodą sitową i areometryczną dodano wyznaczanie średnic zastępczych d85 i d90.
2024-12-18
Dodano w module "Baza danych GeoLab" opcję przeniesienia próbki (wraz z badaniami) do innego otworu (opcja dostępna w menu "Próbki --> Przenieś próbkę do innego otworu").2025
2025-01-07
W badaniu areometrycznym poprawiono pojawiający się czasami błąd przy dodawaniu zestawu sit, skutkujący pojawieniem się nadmiarowego pustego rekordu, którego należało później manualnie usunąć.2025-01-27
W badaniu gęstości objętościowej oraz gęstości właść. szkiel. grunt. met. piknometru zmieniono oznaczenia symboli parametrów dla norm ISO aby zachować zgodność normą (np. h -> L, fi -> d). Dodatkowo zmniejszono precyzję na raporcie wymiarów liniowych z 0,01 mm do 0,1 mm.
W oknie "Preferencje" dodano możliwość edycji tytułu przedrostka przed polem daty wygenerowania raportów. Dodatkowo można zaznaczyć opcję aby do daty był dopisywany czas wygenerowania raportu. Zmiany będą widoczne na wszystkich raportach zawierających datę wygenerowania.
W oknie "Preferencje" dodano możliwość edycji tytułu przedrostka przed danymi osób: wykonujących, sprawdzających, autoryzujących, nadzorujących oraz odpowiedzialnych za badanie. Zmiany będą widoczne
na wszystkich raportach zawierających wymienione pola.
Na raporcie wilgotności naturalnej w wersji dla norm ISO zmieniono oznaczenia symboli parametrów (np. z mt na mc) oraz dano jednostki w nawiasy kwadratowe.Dodatkowo dla normy ISO z 2015 roku zmieniono dokładność wyświetlania wartości wilgotności średniej oraz błędu oznaczenia do jednego miejsca po przecinku dla prób o wśr < 100%, a dla wyższych do pełnego procenta (we wcześniejszych normach dokładność była do trzech miejsc znaczących).
2025-02-04
Na raporcie granic konsystencji w wersji dla norm ISO zmieniono oznaczenia symboli parametrów (np. z mt na mc) oraz dano jednostki w nawiasy kwadratowe.