1. dodano pole "Uwagi wykonawców"
2.
dodano możliwość wstawiania na raporcie edytowalnej klauzuli wykonawców
/ laboratorium (edycja zapisu klauzuli w Preferencjach programu).
3.dodano możliwość wstawiania na raporcie oznaczenia końca raportu / sprawozdania.
4. dodano numeracje stron raportu
5. dodano osobę autoryzującą badanie
1. dodano możliwość wyboru różnych czasów odczytu wartości na areometrze.
2. dodano zabezpieczenie (komunikat) o braku masy gruntu suchego w badaniu.
2024
2024-01-02
W badaniu areometrycznym dodano informację wg jakiej normy wykonano badanie wilgotności gruntu oraz stworzono grupę "Dodatkowe parametry" obejmującą:
- średnice miarodajne (d10, d20, d30, d50, d60)
- wskaźnik jednorodności Cu
- wskaźnik krzywizny Cc
- wsp. filtr. wg wzoru "amerykańskiego"
2024-01-08
Poprawiono powiązanie normy PN-EN ISO 14688-1:2018 z kategorią/klasą próbki podczas:-dodawania nowej próbki
-edycji próbki
-zmiany normy klasyfikacji na zakładce "Ogólne
(we wcześniejszych wersjach czasami po wybraniu nowej normy zostawało pole "rodzaj próbki" związane z normą PN-B-04481:1988).
2024-01-10
Zaktualizowano normę ISO związaną z oznaczaniem gęstości objętościowej (obecnie jest to norma PN-EN ISO 17892-2:2015-02).Dodatkowo wprowadzono kilka mniejszych zmian do zakładki "Gęst. objętościowa".
2024-01-22
Nowa wersja programu zawierająca komplet zmian ze stycznia i końcówki grudnia oraz nowy wariant raportu badania areometrycznego "wg CPK".2024-01-25
GeoLab 2. Zmiany w module badań trójosiowych, m. in.:1. w oknie głównym
- zmiana ikon oraz rozszerzenie lewego panelu "otwory / próbki", tak aby zmieściły się dłuższe nazwy prób.
- dodany suwak zmieniający proporcje widoczności pomiędzy tabelą otworów, a próbek
2. w oknie importu plików .gds
- wiersz z nagłówkami kolumn pozostaje zawsze widoczny (nie znika podczas przesuwania wierszy danych)
- dodana możliwość zmiany szerokości kolumn w tabeli danych oraz możliwość zmiany proporcji pomiędzy tabelą danych, a nagłówka
- dodatkowo drobne zmiany wizualne
2024-02-19
Zmiany w raporcie badań konsystencji wg wytycznych CPK:1. opisy osi wykresu zaczynają się z wielkiej litery
2. poprawiono wyświetlanie pola "uwagi"
3. dodano w tytułach dla norm ISO słowo "gruntu"
4. zmieniono tytuły "Nr otworu" na "Nazwa otworu" i "Głębokość pobrania" na "Gł. pobr. [m p.p.t.]"
5. dla tytułów "Nr drogi/obiektu/kilometraż", "Nazwa otworu" i "Gł. pobr. [m p.p.t.]" dodano opcję kliknięcia na raporcie i zmianę domyślnej wartości.
Dodatkowo w w tabelach: GL_KONSYSTENCJA i GL_BAD_AREO wydłużono pola INWESTOR i PROJEKTANT z 32 do 42 znaków. W tabeli GL_RAP_BADANIA wydłużono pole INWESTOR z 32 do 42 znaków.
2024-02-20
Zmiany w raporcie analizy sitowej i areometrycznej wg wytycznych CPK:1. opisy osi wykresu zaczynają się z wielkiej litery
2. zmieniono tytuły "Nr otworu" na "Nazwa otworu" i "Głębokość pobrania" na "Gł. pobr. [m p.p.t.]"
3. dla tytułów "Nr drogi/obiektu/kilometraż", "Nazwa otworu" i "Gł.
pobr. [m p.p.t.]" dodano opcję kliknięcia na raporcie i zmianę domyślnej
wartości.
Dodatkowe zmiany w raporcie z analizy sitowej:
1. tytuły opisu oraz wartości współczynników filtracji - dodano opcję kliknięcia na raporcie i zmianę domyślnej wartości
Dodatkowe zmiany w raporcie z analizy areometrycznej:
1. poprawiono wyświetlanie czasu rozpoczęcia pomiarów (np. godz.: 9:02, a nie 9:2)
2024-02-23
Zmiany w raportach analizy sitowej - rozwiązano problem z pojawianiem się niepotrzebnych zer na raportach w miejscu braku wartości (NULL).
2024-02-27
Zmiany na zakładce "Areometryczna" - dla norm ISO dodano rozdzielanie Gr, Sa, Si na drobne, średnie i grube (tak jak wcześniej w analizie sitowej). Np. Piasek -> Piasek średni.Drobna zmiana na raportach analizy sitowej, areometrycznej i badania granic konsystencji wg wytycznych CPK - domyślny tytuł "Nr drogi/obiektu/kilometraż" został zmieniony na "Nr linii/obiektu/kilometraż".
2024-03-06 - wersja beta
Znaczące zmiany na zakładce "Wilgotność":1. Przebudowane okno raportu zbiorczego (m. in.: możliwość edycji wyników zbiorczych, lepsza obsługa badań wykonanych normami ISO),
2. Do tabeli wilgotności naturalnej dodano pola: data zakończenia badania, data poboru próby, data przyjęcia próby do laboratorium oraz pole "uwagi".
3. Dodano informacje nagłówka badania lab. zgodne z wytycznymi GDDKiA i CPK.
4. Dodano przycisk "Raport z badania" pozwalający w kolejnych wersjach programu na wygenerowanie raportu dla pojedynczego badania wilgotności naturalnej (na razie opcja w opracowaniu).
Dodatkowo dodano możliwość scrollowania przy niewielkich monitorach zakładek: "makroskopowa" i "zarządzanie" (pozostałe zakładki posiadały już wcześniej taką funkcjonalność).
Wydłużenie etykiet wyświetlających nazwę otworu i próbki, tak aby nie ucinały długich nazw:
a) okno główne
b) zakładki: wilgotność, gęst. obj., analiza makroskopowa.
INFO: ze względu na status "Beta" zalecana jest ostrożność w korzystaniu z programu w tej wersji.
2024-03-08
Dalsze zmiany na zakładce "Wilgotność":1. Dodano pole TEMP (temp. suszenia), które uwzględniono również na raporcie z pojedynczego badania.
2. Wydłużono pole NORMA z 24 do 32 znaków.
3. Udostępniono dla użytkowników programu pierwszą wersję raportu z pojedynczego badania (powinien zniknąć komunikat: "na razie opcja w opracowaniu").
2024-03-20
Dalsze zmiany na zakładce "Wilgotność":1. Do "Raportu z badania" dodano opcję doczytania skróconych wyników z badania makroskopowego (aby dane pojawiły się na raporcie należy pamiętać o wcześniejszym zaznaczeniu opcji "Dodaj badanie makro.").
2024-04-03
Poprawiono wprowadzanie "Grupy próbek" - wydłużono nazwę grupy z 12 na 24 znaki.
2024-04-10
Zmiany na zakładce "Gęst. objętościowa" -> rozbudowa okna z zestawieniem badań do raportu zbiorczego (m. in.: możliwość edycji wyników zbiorczych, lepsza obsługa badań wykonanych normami ISO).
2024-04-22
Na zakładce "Areometryczna" dodano możliwość wyznaczania gęstości właściwej szkieletu gruntowego z badania piknometrycznego (podobnie jak istniejące już wcześniej wyznaczanie wilgotności naturalnej gruntu). INFO: w obecnej wersji programu nie ma jeszcze możliwości umieszczania nowych danych na raporcie końcowym z badania areo. jednak w najbliższych aktualizacjach pojawi się taka opcja.
2024-04-23
Zmiany na "Gęst. objętościowa"-> dodane pola DATAZAK, DATAPOBORU, DATAPRZYJECIA i UWAGI. Dodane dane nagłówka dla raportów wg GDDKiA i CPK (jeszcze bez generowania raportów). Dodatkowo zmiana rozmieszczenia kontrolek na zakładce.Zmiany na zakładce "Makroskopowa" -> dodane pola DATAZAK, DATAPOBORU, DATAPRZYJECIA i UWAGI.
2024-04-26
Na zakładce "Areometryczna" do możliwości wyznaczania gęstości właściwej szkieletu gruntowego z badania piknometrycznego dodano wyświetlanie wyników na raporcie dla CPK (wspomniane w wpisie z 2024-04-22).
2024-05-13
W tabeli GL_BAD_AERO wydłużono pola NORMA_WILG i NORMA_GEST_WLAS z 24 na 32 znaki.W oknie "Analizy wykonane dla prób" dodano kolumnę wyświetlającą wykonane gęstości właściwe szkieletu gruntowego w temacie. Dodatkowo na dole okna pojawił się wiersz z sumami wykonanych badań w temacie.
2024-05-16 - wersja beta
Program został wzbogacony o nowe badanie - oznaczenie gęstości właściwej szkieletu gruntowego metodą piknometru. Nowa zakładka "Gęst. właściwa" jest dostępna od wersji Professional programu. Badanie można przeprowadzić w wersji dla norm PN i ISO (dostępny jest raport zbiorczy oraz z pojedynczego badania).
INFO: Nowa zakładka ma status "Beta" stąd zalecana jest ostrożność w korzystaniu z nowych funkcji (będziemy wdzięczni za przesłane uwagi).
2024-05-21
Zmiany na "Gęst. objętościowa"-> dodany raport badania gęstości objętościowej z nagłówkiem zgodnym z wytycznymi GDDKiA oraz CPK.Dodatkowo drobne poprawki w funkcjonowaniu programu.
2024-05-24
Zmiany w zakładce "Makroskopowa"-> rozbudowano raporty z pojedynczego badania (PN i ISO) o wersje zgodne z wymaganiami GDDKiA oraz CPK (dodatkowo rozpoczęto prace nad raportami zbiorczymi, które w kolejnych wersjach programu pojawią się pod przyciskiem "Raport zbiorczy").INFO: nowe wersje raportów mogą wymagać jeszcze niewielkich modyfikacji.
2024-07-03
W module "Baza danych GeoLab" dodano "Kreator zestawień badań laboratoryjnych" (znajduje się w menu "Próbki"). Jest to rozbudowane narzędzie do tworzenia dowolnych zestawień danych z bazy. W głównym zamyśle ma służyć do tworzenia zbiorczych zestawień badań laboratoryjnych. W obecnej wersji ma jeszcze status BETA, stąd prosimy o przesyłanie uwag do funkcjonowania kreatora.
2024-07-16
Zakładkę "Makroskopowa" modułu "Baza danych GeoLab" rozbudowano o raporty zbiorcze wykonanych analiz makroskopowych próbek. Raporty występują w wariantach z kolumną niepewności pomiaru lub bez. Dodatkowo raport dla normy ISO jest inny dla gruntów gruboziarnistych i inny dla gruntów drobnoziarnistych i organicznych.INFO: są to pierwsze wersje przedstawionych raportów, stąd ich układ graficzny może ulec zmianie w przyszłości w celu dostosowania do potrzeb klientów.
UWAGA: obecnie analizy makroskopowe dla norm ISO wyświetlane są na wspólnym raporcie (w przyszłości ten stan może się zmienić).
2024-08-02
Dodano okno "Przenumeruj załączniki w badaniach" (dostępne przez menu "Narzędzia --> Przenumeruj załączniki") umożliwiające przenumerowanie załączników w wybranych badaniach. Nowa funkcja jest dostępna od wersji Professional.INFO: jako, że jest to nowe narzędzie, być może będzie wymagać w przyszłości pewnych optymalizacji (np. szybkości działania) lub zmian w algorytmie działania.
2024-08-09
Rozszerzenie funkcjonalności okna "Przenumeruj załączniki w badaniach" o możliwość przenumerowania załączników jedynie dla zaznaczonych zakresów.